Jak przebiega cykl życia naszych włosów?

poniedziałek, maja 12, 2014

Witam Was :)

Czy wiecie, że na 1 centymetrze kwadratowym naszej głowy znajduje się średnio 1200 mieszków włosowych? Każdy z nich ma zakodowaną liczbę włosów, które ma za zadanie wyprodukować przez całe życie. Zwykle jest to około 20 włosów i każdy z nich żyje około 5 lat. Każdy poszczególny włos przechodzi 3 fazy życia:

1. Faza wzrostu
2. Faza przejściowa
3. Faza odpoczynku.
Około 90% włosów na naszej głowie jest w fazie wzrostu a tylko 10% w fazie wypadania. Poniżej scharakteryzuję Wam 3 poszczególne fazy.

1. FAZA WZROSTU (FAZA ANAGENOWA)

Jest to okres aktywnego wzrostu włosów. Włos wyrasta z mieszka włosowego i zwiększa swoją długość dzięki składnikom odżywczym dostarczanym poprzez naczynia krwionośne. Dzięki temu włos rośnie średnio 0,33mm na dzień. Faza ta trwa zazwyczaj od 2 do 6 lat. Czasami zdarza się, że nawet 10 lat! Te osoby, u których ta faza trwa dłużej mogą cieszyć się bardzo długimi włosami. Maksymalna długość włosów zwykle nie przekracza jednak 1,5 metra (zdarzają się wyjątki). Wpływ na fazę wzrostu naszych włosów mają: wiek, dieta, hormony, środowisko i codzienna pielęgnacja.


Źródło


2. FAZA PRZEJŚCIOWA (FAZA KATAGENOWA)

W tej fazie włos przestaje rosnąć, ukrwienie brodawki włosowej znacznie się obniża a cebulka zaczyna wycofywać się z powierzchni skóry głowy. Podczas tej fazy włos ma już swoją maksymalną długość i przygotowuje się do wypadnięcia. Cały czas jest on jednak żywy, ponieważ nadal związany jest z korzeniem. Ta faza trwa od 1 do 2 tygodni.


Żródło


3. FAZA ODPOCZYNKU (FAZA TELOGENOWA)

Podczas trwania trzeciej fazy włos już nie rośnie, ale ciągle tkwi jeszcze w mieszku włosowym. Jest tak przez około 5 do 6 tygodni, po czym włos wypada. Widzimy to podczas mycia włosów oraz ich szczotkowania. Jest to normaln0e i nie powinno być dla nas zmartwieniem. Dzienną normą wypadania włosów jest 100. Martwy włos musi po prostu zrobić miejsce dla nowego, który już powoli zaczyna kiełkować w mieszku. Jeśli natomiast zauważymy, że codziennie tracimy powyżej 100 włosów, powinien być to dla nas sygnał, że coś się dzieje. Wtedy należy udać się do dermatologa i zrobić odpowiednie badania oraz zadbać o właściwą pielęgnację.

Źródło

Inne posty na podobny temat:

24 komentarze

 1. Krótki,rzeczowy post.
  Jak najbardziej ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł, wiele się z niego dowiedziałam, bo oprócz tego, ze do tej pory wiedziałam, że włosy rosną i wypadają, to nie miałam pojęcia o tym, że są jakieś fazy wzrostu włosa :D Mi jakiś czas temu bardzo wypadały włosy, ale na szczeście udało mi się to zahamować Amlą! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mój post okazał się dla Ciebie pomocny :)

   Usuń
 3. miałam to na egzaminie! : ) mi niestety dermatolog nie pomógł jak mi kiedyś wypadały włosy na potęgę, dosłownie garściami. A teraz nawet mi się nie chce iść do niego, a bioxsine daje rade: p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, że znalazłaś coś, co Ci pomaga w wypadaniu włosów.

   Usuń
 4. Całe szczęście, mam długie i gęste włosy i nie mam problemów z ich wypadaniem! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Krótko i na temat! Mam wrażenie, że moje włosy są wiecznie w 3 fazie, bo wzrost jest marny :(

  OdpowiedzUsuń
 6. uczyłam się tego w szkole kosmetycznej

  OdpowiedzUsuń
 7. krótko, ale treściwie, pamiętam z lat nauki w szkole kosmetycznej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zastanawiam się, jak sprawdzić ile czasu włosy są w fazie anagenowej... ;]

  OdpowiedzUsuń
 9. ja już od dłuższego czasu myślałam, żeby sobie pomalować włosy na brąz, ale jakoś się bałam, bo mam jasny blond;) teraz zrobię to na pewno:D

  http://karolinamalickaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką decyzję warto kilka razy przemyśleć, żeby się później nie żałowało.

   Usuń
 10. znałam już te informacje :) ale fajnie, że post odświeżył mi pamięć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Treściwie i ciekawie, przydało się odświeżyć informacje. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapuszczam włosy, ale nigdy się nie skupiałam na tych fazach wzrostu, te 10 lat to dla mnie zaskoczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Krótko i na temat :) Bardzo rzeczowy post, takie kompendium. Moim zdaniem super :))

  OdpowiedzUsuń