Od czego zależy to, jak długo schną nasze włosy?
wtorek, marca 11, 2014Witam Wszystkich cieplutko :)
Wiele z nas na pewno zastanawia się nad faktem, od czego może zależeć czas schnięcia włosów. Dlaczego u jednych trwa to godzinę a u innych dużo, dużo dłużej. Mam na myśli oczywiście naturalne schnięcie bez użycia suszarki. Też kiedyś się nad tym zastanawiałam, tym bardziej, że moje włosy kiedyś schły szybciej, a w tej chwili zajmuje im to dobre ponad 3 godziny. Zależy to naprawdę od bardzo wielu czynników. Zgromadziłam je w tym poście dla Was. Zapraszam do lektury :)
Źródło |
1. Czynniki atmosferyczne
Kiedy powietrze jest suche, wtedy nasze włosy schną szybciej niż podczas wilgotnej pogody. Trzeba tutaj uwzględnić wilgotność procentową oraz temperaturę punktu rosy (o niej będzie mowa w odrębnym poście). Na ogół wartości te można bez problemu sprawdzić na stronach internetowych podających prognozę pogody. Znając już wilgotność powietrza oraz punt rosy na dany dzień możemy zastosować odpowiednią pielęgnację naszych włosów.
Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że włosy schną szybciej jest oczywiście wiatr. Wietrzny dzień (szczególnie ciepły i suchy) podziała na nasze włosy jak suszarka (no, może nie aż tak drastycznie ;P).
Bardzo istotna jest także temperatura otoczenia. Im jest wyższa, tym włosy będą schły szybciej.
Źródło |
2. Rodzaj włosów
W tym punkcie chodzi o grubość włosów, ich długość, gęstość, porowatość oraz kondycję. Im włos jest grubszy, tym więcej potrafi "wypić" wody. Im więcej wody "wypije", tym dłuższy będzie czas jej oddawania. Jeżeli mamy bardzo gęste i długie włosy, tym dłuższy będzie czas ich schnięcia (szczególnie opornie będą sobie radziły warstwy pod spodem). Podsumowując: włosy cienkie, rzadkie oraz krótkie mają krótszy czas schnięcia niż włosy grube, gęste i długie.
Źródło |
Porowatość włosów, którą dość trudno określić (o tym będę pisała w kolejnych postach) ma także duże znaczenie, jeśli chodzi o długość wysychania włosów. Włosy, które są niskoporowate trudno przyjmują wodę, ale wchłoniętą bardzo długo oddają. Natomiast wysokoporowate włosy wodę bardzo łatwo "piją", ale za to bardzo szybko ją również oddają. Na czas schnięcia naszych włosów ma także wpływ ich kondycja, w której się obecnie znajdują. Włosy zdrowe schną dłużej, niż włosy suche i zniszczone.
3. Inne czynniki
To, im szybciej włosy nam wyschną zależy też od tego, jak dobrze je odsączymy z nadmiaru wody. Najlepiej sprawdzają się w tym celu ręczniki frotte (nie polecam, ponieważ ręcznik działa niekorzystnie na nasze włosy, które wilgotne są jeszcze bardziej narażone na uszkodzenia) oraz ręczniki z mikrofibry (te już bardziej bezpieczne). Dobrym sposobem jest też używanie po myciu włosów bawełnianych pieluch tetrowych (ja stosuję), czy bawełnianych T-shirtów. Ta metoda zmniejsza uszkodzenia włosa oraz puszenie.
Źródło |
Bardzo ważną rzeczą, jeśli chodzi o czas schnięcia włosów jest to, jaką pielęgnację dobierzemy. Jeśli zależy nam, aby danego dnia nasze włosy wyschły trochę szybciej zrezygnujmy z nakładania na nie głęboko nawilżających masek czy odżywek zawierających humektanty, a po nich olejów. W przeciwnym razie mamy gwarancję, że włosy szybko nie wyschną, ponieważ humekanty są substancjami wiążącymi wodę, natomiast emolienty (oleje) powodują zatrzymywanie jej we włosie.
I to by było na tyle, jeśli chodzi o temat długości schnięcia włosów oraz czynników, które na to wpływają. Może znacie jeszcze jakieś, o których tu nie wspomniałam? Jeśli tak, to piszcie. Bardzo chętnie o tym przeczytam :)
Pozdrawiam Was serdecznie!
37 komentarze
Mi włosy w sposób naturalny schną około 2 godzin. Pewnie dlatego, że mam włosy wysoko porowe i co jest zaskakujące - grube. Przez co nie wyobrażam sobie życia bez bawełnianej koszulki.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny post :)
Dzięki :)
UsuńJa zauważyłam zasade: im dłużej schną tym są ładniejsze i milsze w dotyku! :)
OdpowiedzUsuńJa mam krótkie włosy więc nie używając suszarki już po 30 minutach są suche :) Masz racje pogoda bardzo wpływa na nasze włosy :)
OdpowiedzUsuńzgadzam się w 100% odnośnie czasu i pielęgnacji włosów, maska czy treściwa odżywka wydłuża czas ich suszenia :)
OdpowiedzUsuńmi schną w 20 minut :D
OdpowiedzUsuńBo masz krótkie mądralo ;P
UsuńMoje rozjaśnione końcówki schną 10-15 min, natomiast im bliżej skóry głowy tym trwa to dłużej, nawet do 2.5 godzin. Czyli, tak jak pisałaś, chodzi o porowatość, która u mnie jest bardzo różna.
OdpowiedzUsuńDokładnie tak! Twoje włosy dobrze czas schnięcia odzwierciedlają :)
UsuńMoje schną ok. 5 godzin, bo są grube i dosyć zdrowe. Chyba muszę zastosować patent z odsączaniem włosów pieluchą, bo mam ich pod dostatkiem:)
OdpowiedzUsuńTo jest bardzo dobry sposób. Ja już bez pieluchy nie wyobrażam sobie życia (jakkolwiek to brzmi :P).
Usuńdużo prawdy :) Moje zawsze schły długo i pewnie zawdzięczam to po prostu ich strukturze.
OdpowiedzUsuńMoje farbowańce schną koszmarnie długo, za to naturalne są błyskawicznie suche ;)
OdpowiedzUsuńMoje schną w ok. 3-4 godziny. ;]
OdpowiedzUsuńmoje włosy bardzo długo schną ;P zwłaszcza te z tyłu ;)
OdpowiedzUsuńEh moje całą noc
OdpowiedzUsuńschnięcie włosów to dla mnie niestety ciężki temat, mam gęste włosy i długo schną, użycie suszarki tylko pogarsza sprawę a włosy się puszą i są suche, marzy mi się taki super ręcznik z mikrofibry który super by przyśpieszył sprawę
OdpowiedzUsuńPróbowałaś turbanów z mikrofibry?
Usuńmoje włosy schną bardzo różnie czasem szybko czasem wieki :)
OdpowiedzUsuńJa na dobrą sprawę nie wiem, ile czasu schną moje włosy :D Myję głowę wieczorem, po czym zwykle wiążę włosy, kładę się do łóżka i idę spać :) Podejrzewam jednak, że potrzebują ok. 1,5h by wyschły w naturalny sposób, gdy są rozpuszczone oczywiście:))
OdpowiedzUsuńŚwietny post :)
OdpowiedzUsuńRadi
Włosy z natury mam wysoko porowate (zniszczone to wiadomo) i schną mimo wszystko długo, około 3 godzin. Włosy nawet naturalne mam cienkie, ale mam ich bardzo dużo co też spowalnia proces schnięcia.
OdpowiedzUsuńMoże włosy ostatnio schna dłużej niż kiedyś ;p
OdpowiedzUsuńMoje schną ok. 2 godzin i cieszę się z tego powodu.
OdpowiedzUsuńNie chciałabym chodzić z mokrą głową przez dłuższy czas :)
Faktycznie, może to być niemałym utrapieniem ;)
UsuńJa mam kudły za pośladki, schną mi długo, czasem aż 4 godziny, bez suszenia, ale zazwyczaj niestety muszę im pomóc suszarką, chyba, że wieczorem coś z nimi robię :) Fajny post, uwielbiam takie informacje :)
OdpowiedzUsuńZazdroszczę takiej długości :) Sama chciałabym mieć chociaż do pasa. Staram się zapuszczać. Oby mi się powiodło :)
UsuńBardzo ciekawy post :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńCiekawy post, mi dość szybko schną :)
OdpowiedzUsuńJa mam włosy wysokoporowate na końca i o dziwo zawsze te końcówki schną mi dłużej, u góry mam już suche po 30 minutach, a końce do paru godzin potrafią być wilgotne, maskę nakładam taką samą na całość włosów:)
OdpowiedzUsuńMam grube włosy i schną mi ok 4-5h. Kiedyś trwało to szybciej, zastanawiam się czy to może nie przez to, że w wyniku pielęgnacji zmniejszyła mi się porowatość.
OdpowiedzUsuńJa mam włosy gęste i zdrowe a schna mi około godzinę :) tak więc nie zgadzam się ze stwierdzeniem : im zdrowsze tym dłużej schna ;)
OdpowiedzUsuńMam cienkie niskopody do łopatek. Po godzinie mam suche włosy. Wiec raczej nie ma tu reguły
UsuńFartuch fryzjerski jest niezbędny dla ochrony odzieży pracownika salonu przed zabrudzeniami i produktami chemicznymi. Profesjonalne fartuchy fryzjerskie są zaprojektowane tak, aby zapewnić wygodę i swobodę ruchów, a także posiadać praktyczne kieszenie na narzędzia pracy. Wybór odpowiedniego fartucha pozwala na utrzymanie profesjonalnego wizerunku i organizację miejsca pracy.
OdpowiedzUsuńMaszynka do włosów to niezbędne narzędzie do strzyżenia, trymowania i modelowania włosów, zarówno w warunkach domowych, jak i profesjonalnym salonie fryzjerskim. Dostępne na rynku maszynki do włosów różnią się wieloma funkcjami, w tym regulacją długości cięcia, co umożliwia dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika.
OdpowiedzUsuńProstownica do włosów to zaawansowane urządzenie do prostowania włosów, które dzięki nowoczesnym technologiom zapewnia szybkie i bezpieczne stylizowanie. Płytki ceramiczne, turmalinowe czy tytanowe równomiernie rozprowadzają ciepło, minimalizując ryzyko uszkodzeń włosów. Technologia jonizacji pomaga w zapobieganiu puszeniu się włosów, nadając im jedwabisty wygląd. Regulacja temperatury pozwala na dostosowanie ciepła do rodzaju włosów, co jest kluczowe dla ich ochrony. Dodatkowe funkcje, takie jak szybkie nagrzewanie, automatyczne wyłączanie czy zaokrąglone krawędzie płyt, które umożliwiają także kręcenie loków, czynią prostownice wszechstronnym narzędziem do stylizacji. Dzięki prostownicom można w krótkim czasie uzyskać efekt idealnie prostych, lśniących włosów, które wyglądają zdrowo i pięknie.
OdpowiedzUsuń