Od czego zależy to, jak długo schną nasze włosy?

wtorek, marca 11, 2014

Witam Wszystkich cieplutko :)

Wiele z nas na pewno zastanawia się nad faktem, od czego może zależeć czas schnięcia włosów. Dlaczego u jednych trwa to godzinę a u innych dużo, dużo dłużej. Mam na myśli oczywiście naturalne schnięcie bez użycia suszarki. Też kiedyś się nad tym zastanawiałam, tym bardziej, że moje włosy kiedyś schły szybciej, a w tej chwili zajmuje im to dobre ponad 3 godziny. Zależy to naprawdę od bardzo wielu czynników. Zgromadziłam je w tym poście dla Was. Zapraszam do lektury :)


Źródło

1. Czynniki atmosferyczne

Kiedy powietrze jest suche, wtedy nasze włosy schną szybciej niż podczas wilgotnej pogody. Trzeba tutaj uwzględnić wilgotność procentową oraz temperaturę punktu rosy (o niej będzie mowa w odrębnym poście). Na ogół wartości te można bez problemu sprawdzić na stronach internetowych podających prognozę pogody. Znając już wilgotność powietrza oraz punt rosy na dany dzień możemy zastosować odpowiednią pielęgnację naszych włosów.
Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że włosy schną szybciej jest oczywiście wiatr. Wietrzny dzień (szczególnie ciepły i suchy) podziała na nasze włosy jak suszarka (no, może nie aż tak drastycznie ;P).
Bardzo istotna jest także temperatura otoczenia. Im jest wyższa, tym włosy będą schły szybciej.


Źródło

2.  Rodzaj włosów

W tym punkcie chodzi o grubość włosów, ich długość, gęstość, porowatość oraz kondycję. Im włos jest grubszy, tym więcej potrafi "wypić" wody. Im więcej wody "wypije", tym dłuższy będzie czas jej oddawania. Jeżeli mamy bardzo gęste i długie włosy, tym dłuższy będzie czas ich schnięcia (szczególnie opornie będą sobie radziły warstwy pod spodem). Podsumowując: włosy cienkie, rzadkie oraz krótkie mają krótszy czas schnięcia niż włosy grube, gęste i długie.  Źródło

Porowatość włosów, którą dość trudno określić (o tym będę pisała w kolejnych postach) ma także duże znaczenie, jeśli chodzi o długość wysychania włosów. Włosy, które są niskoporowate trudno przyjmują wodę, ale wchłoniętą bardzo długo oddają. Natomiast wysokoporowate włosy wodę bardzo łatwo "piją", ale za to bardzo szybko ją również oddają. Na czas schnięcia naszych włosów ma także wpływ ich kondycja, w której się obecnie znajdują. Włosy zdrowe schną dłużej, niż włosy suche i zniszczone.

3. Inne czynniki

To, im szybciej włosy nam wyschną zależy też od tego, jak dobrze je odsączymy z nadmiaru wody. Najlepiej sprawdzają się w tym celu ręczniki frotte (nie polecam, ponieważ ręcznik działa niekorzystnie na nasze włosy, które wilgotne są jeszcze bardziej narażone na uszkodzenia) oraz ręczniki z mikrofibry (te już bardziej bezpieczne). Dobrym sposobem jest też używanie po myciu włosów bawełnianych pieluch tetrowych (ja stosuję), czy bawełnianych T-shirtów. Ta metoda zmniejsza uszkodzenia włosa oraz puszenie.


Źródło

Bardzo ważną rzeczą, jeśli chodzi o czas schnięcia włosów jest to, jaką pielęgnację dobierzemy. Jeśli zależy nam, aby danego dnia nasze włosy wyschły trochę szybciej zrezygnujmy z nakładania na nie głęboko nawilżających masek czy odżywek zawierających humektanty, a po nich olejów. W przeciwnym razie mamy gwarancję, że włosy szybko nie wyschną, ponieważ humekanty są substancjami wiążącymi wodę, natomiast emolienty (oleje) powodują zatrzymywanie jej we włosie.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o temat długości schnięcia włosów oraz czynników, które na to wpływają. Może znacie jeszcze jakieś, o których tu nie wspomniałam? Jeśli tak, to piszcie. Bardzo chętnie o tym przeczytam :)

Pozdrawiam Was serdecznie!


Inne posty na podobny temat:

36 komentarze

 1. Mi włosy w sposób naturalny schną około 2 godzin. Pewnie dlatego, że mam włosy wysoko porowe i co jest zaskakujące - grube. Przez co nie wyobrażam sobie życia bez bawełnianej koszulki.
  Bardzo fajny post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zauważyłam zasade: im dłużej schną tym są ładniejsze i milsze w dotyku! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam krótkie włosy więc nie używając suszarki już po 30 minutach są suche :) Masz racje pogoda bardzo wpływa na nasze włosy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zgadzam się w 100% odnośnie czasu i pielęgnacji włosów, maska czy treściwa odżywka wydłuża czas ich suszenia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje rozjaśnione końcówki schną 10-15 min, natomiast im bliżej skóry głowy tym trwa to dłużej, nawet do 2.5 godzin. Czyli, tak jak pisałaś, chodzi o porowatość, która u mnie jest bardzo różna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! Twoje włosy dobrze czas schnięcia odzwierciedlają :)

   Usuń
 6. Moje schną ok. 5 godzin, bo są grube i dosyć zdrowe. Chyba muszę zastosować patent z odsączaniem włosów pieluchą, bo mam ich pod dostatkiem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bardzo dobry sposób. Ja już bez pieluchy nie wyobrażam sobie życia (jakkolwiek to brzmi :P).

   Usuń
 7. dużo prawdy :) Moje zawsze schły długo i pewnie zawdzięczam to po prostu ich strukturze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moje farbowańce schną koszmarnie długo, za to naturalne są błyskawicznie suche ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje schną w ok. 3-4 godziny. ;]

  OdpowiedzUsuń
 10. moje włosy bardzo długo schną ;P zwłaszcza te z tyłu ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. schnięcie włosów to dla mnie niestety ciężki temat, mam gęste włosy i długo schną, użycie suszarki tylko pogarsza sprawę a włosy się puszą i są suche, marzy mi się taki super ręcznik z mikrofibry który super by przyśpieszył sprawę

  OdpowiedzUsuń
 12. moje włosy schną bardzo różnie czasem szybko czasem wieki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja na dobrą sprawę nie wiem, ile czasu schną moje włosy :D Myję głowę wieczorem, po czym zwykle wiążę włosy, kładę się do łóżka i idę spać :) Podejrzewam jednak, że potrzebują ok. 1,5h by wyschły w naturalny sposób, gdy są rozpuszczone oczywiście:))

  OdpowiedzUsuń
 14. Włosy z natury mam wysoko porowate (zniszczone to wiadomo) i schną mimo wszystko długo, około 3 godzin. Włosy nawet naturalne mam cienkie, ale mam ich bardzo dużo co też spowalnia proces schnięcia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Może włosy ostatnio schna dłużej niż kiedyś ;p

  OdpowiedzUsuń
 16. Moje schną ok. 2 godzin i cieszę się z tego powodu.
  Nie chciałabym chodzić z mokrą głową przez dłuższy czas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, może to być niemałym utrapieniem ;)

   Usuń
 17. Ja mam kudły za pośladki, schną mi długo, czasem aż 4 godziny, bez suszenia, ale zazwyczaj niestety muszę im pomóc suszarką, chyba, że wieczorem coś z nimi robię :) Fajny post, uwielbiam takie informacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę takiej długości :) Sama chciałabym mieć chociaż do pasa. Staram się zapuszczać. Oby mi się powiodło :)

   Usuń
 18. Ciekawy post, mi dość szybko schną :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Amazing blog,I'm new follower hope you can follow me too xoxo

  http://shopaholicbyilda.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja mam włosy wysokoporowate na końca i o dziwo zawsze te końcówki schną mi dłużej, u góry mam już suche po 30 minutach, a końce do paru godzin potrafią być wilgotne, maskę nakładam taką samą na całość włosów:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam grube włosy i schną mi ok 4-5h. Kiedyś trwało to szybciej, zastanawiam się czy to może nie przez to, że w wyniku pielęgnacji zmniejszyła mi się porowatość.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja mam włosy gęste i zdrowe a schna mi około godzinę :) tak więc nie zgadzam się ze stwierdzeniem : im zdrowsze tym dłużej schna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam cienkie niskopody do łopatek. Po godzinie mam suche włosy. Wiec raczej nie ma tu reguły

   Usuń