Słońce - nasz wróg czy przyjaciel?

wtorek, sierpnia 12, 2014

Witam :)

Dziś mam dla Was garść informacji o tym jaki wpływ ma na naszą skórę promieniowanie słoneczne. Co robić by móc cieszyć się opalonym ciałem ale jednocześnie czuć się podczas opalania bezpiecznie? Jeśli uwielbiacie zażywać kąpieli słonecznych to ten post jest dla Was idealny. Jeśli nie lubicie się opalać - tym bardziej musicie go przeczytać. Zapraszam do lektury!


Źródło

Słońce ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, poprawia nasze samopoczucie, sprawia, że czujemy się lepiej oraz piękniej w muśniętym opalenizną ciele. Musimy jednak pamiętać, iż działanie słońca może zadziałać na nas w negatywny sposób jeśli nie będziemy korzystać z niego w rozsądnie. Przed wyjściem na słońce konieczne jest użycie kremu z odpowiednim dla naszej skóry filtrem UVA i UVB. Nie bójmy się używać tego rodzaju kosmetyków. Mitem jest, że blokują one całkowicie dostęp promieni słonecznych do naszej skóry. Nawet największe filtry nie działają w taki sposób. Mają one jedynie za zadanie ochronę przeciw poparzeniom.

Pamiętajmy również, że nadmierne opalanie sprzyja fotostarzeniu się skóry, ponieważ promienie UV są w 80% odpowiedzialne za utratę jędrności skóry oraz powstawanie na niej zmarszczek.

Kolejną ważną rzeczą, którą należy sobie uświadomić jest to, że oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko pojawienia się czerniaka czyli nowotworu skóry. Jest to kolejny ważny powód do stosowania kremów z filtrem przed wyjściem na słońce.


Źródło

Jak dobrać odpowiednią wysokość filtra dla naszego typu skóry?

W naszej strefie klimatycznej wyróżniamy 4 fototypy skóry:

- karnacja bardzo jasna (SPF co najmniej 30)
- karnacja jasna (SPF powyżej 20)
- karnacja ciemna  - włosy ciemnoblond (SPF 12-15)
- karnacja ciemna - włosy brązowe (SPF 8-12).

Więcej o fototypach skóry oraz ich określaniu dowiecie się TUTAJ.

Kiedy warto stosować kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi?

Tak naprawdę przez cały rok powinniśmy chronić naszą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Promienie te docierają do Ziemi nawet w pochmurne dni (nie tylko latem) i działają na naszą skórę. Nie przypominajmy więc sobie o filtrach jedynie podczas wakacyjnych miesięcy. Chrońmy naszą skórę przez cały rok.

Jak używać kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi?

Substancje ochronne zawarte w kremach z filtrami potrzebują 20-30 minut aby wniknąć pod naskórek. Dlatego nakładajmy takie kosmetyki na pół godziny przed wyjściem na słońce. Warto wmasować w skórę dość dużą ilość preparatu - nie żałujmy sobie, wtedy krem lepiej zadziała. Aplikować go należy co około 2-3 godziny, ponieważ ściera się czy zmywa z potem. Należy pamiętać o użyciu kremu po każdej kąpieli (nawet jeśli posiadamy preparat wodoodporny!).


Źródło

Jaki kosmetyk wybrać - chemiczny czy mineralny?

Kosmetyki chemiczne przeciw promieniowaniu słonecznemu mają zadanie pochłaniania promieniowania UV i zamieniania je w nieszkodliwe ciepło. Filtry mineralne tworzą natomiast na skórze niewidoczną barierę odbijającą i rozpraszającą promienie. Filtry chemiczne mają niestety minusy - nie wszystkie są fotostabilne, czyli rozkładają się pod wpływem słońca dając nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Czasami mogą również powodować podrażnienia. Jeśli jesteśmy posiadaczkami skóry wrażliwej czy naczynkowej wybierajmy kosmetyki z ochroną mineralną.

Co mówią nam informacje na opakowaniach kremów z filtrami?

Skrót SPF oznacza zabezpieczenie przed promieniowaniem UVB. Liczba określa nam wysokość filtra. Mówi ona ile razy dłużej możemy bezpiecznie przebywać na słońcu po użyciu danego kosmetyku w porównaniu z czasem przebywania bez ochrony. Rumień na skórze niechronionej pojawia się w przeciągu 20 minut. Stosując zatem krem z filtrem 8 możemy czas ten wydłużyć o 160 minut. W lepszych kosmetykach stopień ochrony przed UVA idzie w parze z ochroną przed UVB.

Jeśli zażywasz leki musisz uważać na słońce!

Wiele substancji zawartych w lekach pod wpływem promieniowania słonecznego może powodować reakcje skórne. Kiedy wiemy, że dłuższy czas będziemy przebywać na słońcu warto sięgnąć po ulotki leków, które aktualnie przyjmujemy. Niektóre składniki w nich zawarte mogą zwiększać wrażliwość skóry na działanie słońca w rezultacie powodując uczulenia, zaczerwienienia, pokrzywki.


Źródło

Jeśli już wiemy, że bierzemy leki, które uwrażliwiają skórę na promienie chrońmy się przed słońcem starannie. Warto jest unikać wtedy opalania, zakładać kapelusz, ciemne okulary, przewiewne ubrania z długim rękawem i nogawkami wykonane z tkaniny, która nie przepuszcza promieni. Obowiązkowo nakładajmy na skórę kremy ochronne z wysokimi filtrami.

Warto pamiętać o ochronie naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Możemy wtedy cieszyć się zdrowym, pięknym i opalonym ciałem unikając przykrych i niekorzystnych skutków działania słońca na skórę. Korzystajmy z kąpieli słonecznych z rozsądkiem a nasze ciało odwdzięczy się nam estetycznym wyglądem i śliczną opalenizną.

A czy Wy przestrzegacie zasad bezpiecznego opalania się? Jak chronicie Wasze ciała przed ubocznymi konsekwencjami wystawiania go na słońce? Czy ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest dla Was ważnym elementem dbania o siebie czy może nie przykładacie do tego większej wagi? Piszcie koniecznie!

Pozdrawiam :)

Inne posty na podobny temat:

8 komentarze

 1. Ja pisałam prace licencjacka na temat wpływu promieni uvb na keratynocyty ludzkie : ) ale patrząc sie nie zgadzam sie z tym co napisalas apropo przypasowania filtru. Fototyp najjasniejszy powinien używać 50+ a ciemny minimum 20.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korzystałam z informacji dostępnych na jednej ze stron internetowych. Nie wymyśliłam tego sama więc nie poczuwam się do winy ;)

   Usuń
 2. będąc na wyjeździe spiekłam się na plecach i twarzy jak rak i oczywiście było to przyczyną braku jakiegokolwiek kremu czy filtru. Następnym razem jadąc na jakąś wycieczkę czy wyjście nakładałam zwykły balsam i już skóra nie była czerwona. Ja gdybym zastosowałam 30 byłabym biała a będąc gdzieś za granicą aż grzech wrócić nie opalona. Wiele dziewczyn w ogóle nie stosowało żadnych kremów SPF :O no i w sumie fajnie były opalone. Ale co "powie" na to skóra za 20 lat ? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że każda z nas chciałby uzyskać intensywną opaleniznę. Filtry nam to ograniczają ale jednak do opalania, moim zdaniem, trzeba podchodzić z rozsądkiem. Skóra wtedy odwdzięczy nam się pięknym wyglądem na dłużej.

   Usuń
 3. ja kocham opalanie, stosuje filtry i cieszę się promieniami słonecznymi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze do tego podchodzisz :) Tak trzymaj :)

   Usuń
 4. Ja tam kocham słońce, chociażwiem że najzdrowsze nie jest ;) nie używam filtrów , ale jeszcze sie nie spaliłam chyba nigdy ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może jednak pomyśl o filtrach? Chociażby tych słabiutkich. Z pewnością na zdrowie to wyjdzie :)

   Usuń